"Różowe okulary"
Przygody , perypetie i zagadki detektywa Pozytywki - bohatera książki Grzegorza Kasdepke to wyzwanie dla każdego początkującego detektywa! Doskonale poradzili sobie z nimi uczniowie klas III b uczestniczyli w zajęciach czytelniczo-detektywistycznych „Być jak detektyw Pozytywka” . Dzieci poznały cechy i atrybuty detektywa, techniki stosowane w daktyloskopii oraz rozwiązywały zadania tekstowe i interaktywne.PROJEKT CZYTELNICZY -„MALI ASYSTENCI DETEKTYWA POZYTYWKI”
Cel główny:
-
Promocja literatury i czytelnictwa wśród uczniów.
-
Założeniem projektu było kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw dziecka.
Cele szczegółowe:
-
kształcenie nawyków czytelniczych w klasie,
-
rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości,
-
przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów,
-
doskonalenie umiejętności językowych,
-
wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,
-
wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, uczenie wartości moralnych,
-
zapobieganie uzależnieniom od telewizji i komputerów,
-
rozwijanie zainteresowań: literackich, przyrodniczych, geograficznych
W czasie zajęć dzieci z klasy 3b zapoznały się z postacią Grzegorza Kasdepke, wysłuchały wzorowego czytania przez nauczyciela wybranych opowiadań z książki pt. „Detektyw Pozytywka”, a następnie rozwiązywały zadania związane z tekstami w formie łamigłówek, zagadek, zadań w pisaniu i czytaniu, krzyżówek, wykreślanek, wyszukiwania różnic między obrazkami, zaprojektowanie własnej skarpetki, kolorowania rysunków, zabaw edukacyjnych i ruchowych. Wszystkie te zadania doskonaliły takie umiejętności jak: ustne opowiadanie, wyciąganie wniosków, przypominanie sobie szczegółowych informacji z tekstów, czytanie i pisanie, spostrzegawczość i wzbogacały ogólną wiedzę dzieci, np. na temat higienicznego trybu życia, różnych zjawisk przyrody, typów zegarów. Uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem. Zajęcia sprawiły im wiele przyjemności, wyzwoliły twórcze działanie i na pewno zachęciły do sięgania po książkę jako niewyczerpane źródło radości i wiedzy. Realizacja projektu była również doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego w sytuacjach zadaniowych i zabawowych. Tego typu spotkania to świetny sposób na szerzenie czytelnictwa wśród dzieci.